Czy warto kupić nowy samochód w leasingu?

Czy warto kupić używany samochód po leasingu?
20 lutego 2017

Czy warto kupić nowy samochód w leasingu?

Każdy, kto chce nabyć samochód, musi zastanowić się, czy chce mieć auto nowe, czy używane, a także oczywiście znaleźć źródło jego finansowania. Dostępne są co najmniej trzy: gotówka, kredyt lub leasing. Wszystkie one dostępne są zarówno dla osób fizycznych, jak i firm, o czym w przypadku leasingu nie wszyscy wiedzą – osoby fizyczne mogą skorzystać z leasingu konsumenckiego. Czy opłaca się kupić nowe auto w takiej formie? 

Rozwiązanie dostępne dla prawie wszystkich 

Nie wszyscy są w stanie pozwolić sobie na zakup nowego samochodu, prosto z salonu, za gotówkę, gdyż zawsze jest to wydatek rzędu minimum kilkudziesięciu tysięcy złotych. Leasing może być więc świetnym sposobem na zakup auta, zarówno w przypadku firm, jak i prywatnych osób.

Jego wielką zaletę stanowi fakt, że jest on łatwiej dostępny aniżeli kredyt, ponieważ raty leasingowe są zwykle mniejsze niż raty kredytu i firmy leasingowe nie mają tak restrykcyjnych zasad jak banki. Możliwość ta jest więc szansą posiadania nowego samochodu dla osób, których normalnie nie byłoby na to stać, zwłaszcza że leasing wymaga stosunkowo niewielkiej wpłaty własnej. Bez wątpienia jest to największa zaleta takiej opcji.

A jakie są inne? Kupując nowy samochód, ma się nie tylko poczucie posiadania prestiżowego auta, bez względu na markę, ale też pewność, że przez długi czas nie trzeba będzie w nim dokonywać napraw. Kiedy zaś już zajdzie taka konieczność, można to zlecić firmie leasingowej (jednak za odpowiednią opłatą). Poza tym kiedy wygaśnie umowa leasingowa, można albo wykupić samochód jeśli się chce, co zwykle wiąże się z korzystnymi warunkami cenowymi, albo też zwrócić go leasingodawcy i na przykład znowu wziąć w leasing nowy samochodów. W przypadku firm kupno samochodu w leasingu jest też bardzo opłacalne, gdyż koszty te można odliczyć od podatku i zaoszczędzić w ten sposób bardzo znaczące sumy.

Wady kupowania nowego samochodu w leasingu 

Bez wątpienia najważniejszą wadą takiego rozwiązania przede wszystkim jest świadomość, że jeździ się nie własnym samochodem, a jedynie wydzierżawionym i nie można w pełni korzystać z niego tak, jak można byłoby w przypadku auta całkowicie własnego. Firmy leasingowe wymagają, by napraw dokonywać jedynie w autoryzowanych serwisach, co wiąże się z dużymi kosztami, tak samo jak wykonywanie napraw przez nie.

Uszkodzenia samochodów są niemile widziane i również mogą generować znaczne koszty. Często też pojawia się problem, kiedy chce się wyjechać takim samochodem za granicę, bo trzeba uzyskać zgodę firmy leasingowej, a więc niedogodności mogą być spore. Czasem kłopotliwa bywa także konieczność wniesienia opłaty własnej, jednak wydaje się, że jest to stosunkowo mało ważna wada, gdyż jest to suma bardzo mała w porównaniu do tej, jaką trzeba byłoby wydać na zakup nowego auta.

Dla kierowców duży dyskomfort stanowi także fakt, że użytkowanie leasingowanego samochodu nie przyczynia się do nabywania zniżek u ubezpieczyciela, gdyż ubezpieczającym jest firma leasingowa, a nie osoba, która pojazd faktycznie użytkuje.

Biorąc to wszystko pod uwagę, można uznać, że ogólnie zakup nowego samochodu w leasingu opłaca się, ale oczywiście każdy musi sam zdecydować, jakie źródło finansowania zakupu samochodu będzie dla niego w jego sytuacji najlepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *