Czy warto kupić używany samochód po leasingu?

Czy warto kupić nowy samochód w leasingu?
5 marca 2017

Czy warto kupić używany samochód po leasingu?

Poleasingowe samochody, tak samo jak inne sprzęty, zwykle uchodzą za mało zużyte, ponieważ umowa leasingowa najczęściej nie trwa dłużej niż 5 lat. Poza tym w ten sposób można kupić dobry jakościowo samochód znacznie taniej niż w innej formie, wydaje się więc, że rozwiązanie, jakim jest zakup używanego, poleasingowego samochodu, jest wprost znakomite. Ale czy na pewno tak jest?

Dlaczego warto?

Na zakup poleasingowych samochodów decydują się osoby, które mają nadzieję kupić dobry samochód, dobrej marki, za cenę niższą niż gdyby decydowały się kupować po prostu używany samochód w komisie czy od poprzedniego właściciela. Zazwyczaj faktycznie ceny są sporo niższe, ponieważ firmom leasingowym zwyczajnie zależy na tym, by pozbyć się samochodów, z którymi nie mają już co robić. Cena jest więc najważniejszym argumentem, który przemawia za takim rozwiązaniem, ale nie jedynym. Ważną zaletę stanowi również fakt, że samochody leasingowane mają bardzo dobrze prowadzoną książkę serwisową. Musi tak być, ponieważ firma leasingowa wymaga tego od swego klienta, czasem też sama dokonuje napraw. Kupując takie auta, można więc mieć pewność, że jego historia jest w pełni prawdziwa. W zwykle grubej książce serwisowej znaleźć można wzmianki o nawet najdrobniejszych naprawach, wie się zatem, jaki jest stan techniczny samochodu i za co się płaci. Nie ma też mowy o przekręconym liczniku, gdyż przebieg również jest solidnie udokumentowany.

Wady poleasingowych samochodów

Najważniejszą wadą samochodów po leasingu jest fakt, że mają zazwyczaj duży przebieg, wyeksploatowane części, a nawet często z wierzchu nie prezentują się najlepiej – są po prostu mocno zużyte. Jest to oczywiste, ponieważ nikt nie będzie płacił rat leasingowych za nieużywany czy mało użytkowany samochód, a samochody firmowe zwykle są mocno eksploatowane. Problemem może być również fakt, że nie da się dowiedzieć, kto był użytkownikiem samochodu, gdyż w karcie właściciela widnieje nazwa firmy leasingowej.

Poza tym samochody brane w leasing rzadko są szanowane tak jak własne, można więc spodziewać się, że użytkownicy takich pojazdów niespecjalnie dbali o zachowanie ich dobrego stanu, a przecież od ich sposobu jazdy zależy stan niektórych części, na przykład sprzęgła. Wszystko to powoduje, że samochody poleasingowe, mimo iż młode rocznikowo, często są mocno wyeksploatowane i potrzeba sporo w nie zainwestować, od razu po zakupie, co może podnieść koszty. Poza tym trzeba uważać, kupując takie auta, ponieważ wcale nie zawsze są one tak tanie, jak to się zwykle uważa.

Zakończył się Twój leasing i chcesz szybko sprzedać auto

Sprawdź naszą cenę

WYCENA ONLINE

Dużą niedogodność stanowi też na pewno fakt, że decydując się na zakup samochodu poleasingowego, raczej nie można liczyć na to, że kupi się wymarzony model, w wybranym kolorze itp. Samochody tego rodzaju zwykle są dość typowe, na pewno nie znajdzie się wśród nich wyszukanych modeli z bajerami, samochodów sportowych i innych. Ceny luksusowych aut są wyższe, zaś modele cieszące się największym powodzeniem, na przykład małe auta miejskie, są zwykle najmocniej zużyte. Wadą takiego rozwiązania jest więc konieczność dostosowania się do sytuacji i brak możliwość idealnego dobrania samochodu do swoich oczekiwań i preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *